Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każda kiełbasa może być wiejska

06 grudnia 2017 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka

Nazwa „wiejska" to nie jest neutralne określenie nie powiązane w żaden sposób z produktem, w tym z jego jakością. Jest elementem opisu środka spożywczego. Może zostać przez część konsumentów odczytana jako istotne źródło informacji o produkcie.

Spór w sprawie dotyczył kary za wprowadzenie do obrotu zafałszowanego produktu spożywczego. Konkretnie chodziło o kiełbasę.

Nie ta jakość i procedura

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych stwierdzili nieprawidłowości co do jakości handlowej mięsa drobiowego oraz przetworów z niego zrobionych. Chodziło o to, że nazwa produktu kiełbasa wiejska z kurcząt, grubo rozdrobniona, parzona, wędzona, podsuszana była nieprawidłowa. Inspektorzy zauważyli, że kiełbasę tę wyprodukowano przy użyciu gotowych mieszanek przyprawowych, w których składzie są dozwolone substancje dodatkowe tzw. „E" jak wzmacniacze smaku, barwniki, przeciwutleniacze i substancja konserwująca. Obróbkę termiczną tego produktu prowadzi się w komorze wędzarniczo-parzelnicznej, gdzie cały proces trwa zaledwie 130 minut.

Zdaniem kontrolerów użycie określenia „kiełbasa wiejska" sugeruje, że jest to produkt wytworzony metodami tradycyjnymi. Tymczasem wykaz składników widoczny na etykiecie produktu wskazuje na obecność substancji dodatkowych oraz zamienników mięsa. Taki sposób oznakowania w stosunku do składu surowcowego może wprowadzać konsumenta w błąd. A to jest niezgodne z prawem.

W tej sytuacji spółka została ukarana 3 tys. zł za wprowadzanie do obrotu zafałszowanego produktu....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10921

Wydanie: 10921

Spis treści
Zamów abonament