Nauczyć się bronić przed molestowaniem w pracy
kadry| Afery związane z molestowaniem seksualnym w pracy zwiększają świadomość tego problemu. Wiele firm dopiero się uczy, jak sobie z nim radzić. Anita Błaszczak
Polska odsłona światowej akcji #metoo przypomniała o problemie molestowania seksualnego w pracy. Problemie wstydliwym i rzadko nagłaśnianym, chociaż według ubiegłorocznego Raportu Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER ponad 52 proc. kobiet doświadczyło molestowania w miejscu pracy lub w szkole.
Ze statystyk ewidencji spraw dotyczących molestowania seksualnego wynika, że w ubiegłym roku do sądów trafiło ich 20 (z czego 17 zgłosiły kobiety).
Zaniżone statystyki
– Sądowe statystyki absolutnie nie odzwierciedlają skali zjawiska molestowania seksualnego. Charakterystyczne dla tej formy dyskryminacji jest to, że sprawy bardzo rzadko kończą się w sądzie – twierdzi radca prawny Karolina Kędziora, prezeska Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego i konsultantka ds. równego traktowania. Powodów jest kilka. Po pierwsze, molestowanie wciąż jest tematem tabu, postępowania sądowe trwają często kilka lat, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta