Jednorazowa zapłata nie od razu pomniejszy wynik
KLASYFIKACJE | Jeżeli ujęte w księgach rachunkowych wydatki na prenumeratę czy ubezpieczenia majątkowe dotyczą wielu okresów sprawozdawczych, to zasada współmierności wymaga ich odpowiedniego rozliczenia w czasie.
Jednostki gospodarcze w toku swojej działalności ponoszą różnego rodzaju nakłady, a część z nich dotyczy okresu dłuższego niż jeden miesiąc. Przykładem takich wydatków mogą być:
- prenumerata,
- opłacone z góry ubezpieczenie,
- opieka serwisowa (tj. opłata za tzw. gotowość),
- opłata za zawarcie umowy leasingu,
- opłata wstępna za udzielenie kredytu,
- dostęp online do serwisu internetowego,
- opłacony z góry czynsz za wynajem powierzchni biurowej,
- itp.
Ustawa o rachunkowości (dalej: uor) określa takie nakłady mianem rozliczeń międzyokresowych czynnych i definiuje je w art. 39 ust. 1. Zgodnie z tym przepisem jednostki dokonują czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, jeżeli dotyczą one przyszłych okresów sprawozdawczych. Z kolei okres sprawozdawczy zdefiniowany jest w art. 3 ust. 1 pkt 8 uor jako okres, za który sporządza się sprawozdanie finansowe w trybie przewidzianym ustawą lub inne sprawozdania sporządzone na podstawie ksiąg rachunkowych. Jeśli dana jednostka gospodarcza nie sporządza środrocznych sprawozdań finansowych (np. kwartalnych albo półrocznych), okres sprawozdaczy będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta