Przeszkoda w orzekaniu?
Themis | Dydaktyczna działalność sędziów bardzo ich rozwija
Pora rozprawić się z kolejnym mitem dotyczącym sędziów i ich pracy, choć z pewnością utrwalany przez polityków i niektóre media, zachowa żywotność, jak wszystkie mity zresztą.
Pytanie, czy sędzia powinien imać się dodatkowego zatrudnienia, nie jest przy tym bez znaczenia, bo dotyczy jego niezawisłości, a to oznacza też niezależność od zewnętrznych układów biznesowych, stosunków zależności wynikających z dodatkowego zatrudnienia lub ewentualnego konfliktu interesów.
Ustawodawca, przewidując wszystkie te niebezpieczeństwa, bardzo szczegółowo określił w art. 86 ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych możliwość podejmowania przez sędziów dodatkowych zajęć.
Sędzią, jak wiadomo, jest się nie tylko w sądzie i na sali rozpraw. Sędzia powinien być darzony szacunkiem i zaufaniem, a jak mówi ustawa, powinien mieć „nieskazitelny charakter". Dlatego też nie może podejmować dodatkowo, poza zajęciami związanymi z pełnieniem urzędu, innego zajęcia ani sposobu zarobkowania, które przeszkadzałoby w pełnieniu obowiązków,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta