Obronić samorządowe DNA
Mimo niesprzyjających samorządności warunków politycznych trzeba nadal intensywnie pracować nad rozwojem województw – przekonywali podczas dyskusji eksperci i przedstawiciele władz regionalnych. julia schwartz
Olgierd Geblewicz, prezes Związku Województw Rzeczpospolitej i marszałek województwa zachodniopomorskiego, na wstępie do zorganizowanej w Warszawie debaty na temat przyszłości samorządu wojewódzkiego przypomniał, że istnieje on już 19 lat, a 15 lat świętuje Związek Województw Rp.
Zdaniem prezesa nie ma jednak obecnie szczególnego nastroju do obchodzenia jubileuszy. – Spodziewaliśmy się, jako związek, że w urodziny, po zdaniu przez województwa tego swoistego egzaminu dojrzałości, nastrój będziemy mieć lepszy – przyznawał marszałek Geblewicz. – Osiemnastka przecież już za nami i dobrze byłoby, gdybyśmy byli obdarzeni większym zaufaniem ze strony państwa, jako filar większej stabilności, a jednocześnie dynamicznego rozwoju regionalnego. Chodzi przecież nie tylko o mądre inwestowanie środków europejskich, ale także o podporządkowanie samorządom wojewódzkim wielu sfer życia publicznego, takich jak np. ochrona zdrowia czy regionalny transport kolejowy. Jestem przekonany, że w wielu tych obszarach daliśmy sobie radę.
Przeciw centralizacji
Dlaczego więc brak dobrego nastroju samorządowcom? Jak podkreśla prezes Związku Województw, mamy obecnie do czynienia z „kroczącym zamachem na samorząd, w szczególności regionalny. – Wiele razy podkreślaliśmy, że centralizacja,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta