Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Molestowanie to też dyskryminacja

01 marca 2018 | Kadry i Płace | Patrycja Zawirska, Marta Rogocz

Nawet jednorazowe zachowanie, które ma na celu poniżenie pracownika i sprawienie, że będzie się obawiał przyjść do pracy, może stanowić molestowanie.

Dyskryminacja w zatrudnieniu może przybierać różne postaci. Jedną z nich jest molestowanie. Jak wskazuje praktyka, to zjawisko występuje w firmach stosunkowo często. Oprócz jego destrukcyjnego wpływu na atmosferę, może mieć dotkliwe konsekwencje prawne dla pracodawcy i samego sprawcy.

Co jest zakazane

Według art. 183a § 5 kodeksu pracy molestowaniem jest niepożądane zachowanie, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika i stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery. W pierwszej kolejności należy „przetłumaczyć" tę definicję na bardziej praktyczny i przystępny język.

Już z samego brzmienia przepisu wynika, że molestowanie to działanie, które powoduje określone w k.p. skutki lub jest nakierowane na ich wywołanie – nawet, jeżeli (np. w związku z silną psychiką ofiary) cel sprawcy nie zostanie finalnie osiągnięty. Tymi skutkami mają być:

- naruszenie dobra osobistego etatowca, jakim jest jego godność oraz

- stworzenie negatywnej atmosfery w pracy, która będzie dla zatrudnionego zastraszająca, wroga, poniżająca, upokarzająca lub uwłaczająca.

Ich wystąpienie nie jest jednak wystarczające dla rozstrzygnięcia, czy w danym przypadku ma miejsce...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10990

Wydanie: 10990

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament