Smart city, czyli nowoczesne miasto szczęśliwych ludzi
technologie | Stworzenie środowiska przyjaznego do życia i pracy dla mieszkańców to cel, który powinien przyświecać włodarzom rozrastających się aglomeracji. Narzędziem są inteligentne rozwiązania. Aneta Wieczerzak-Krusińska
Po raz pierwszy w historii w miastach mieszka więcej ludzi niż na obszarach wiejskich. Każdego dnia do większych ośrodków migruje 180 tys. osób. W efekcie, do połowy wieku metropolie staną się domem dla 70 proc. globalnej społeczności. Ludzie ciągną tam, gdzie poziom życia już jest wysoki, dlatego duże miasta przekształcać się będą w jeszcze większe. Do 2030 r. na świecie będzie 41 metropolii zamieszkanych przynajmniej przez 10 mln osób (w 2014 r. było ich 28).
Ekologia i ekonomia
Dynamiczny rozwój miast nie będzie możliwy bez oszczędnego korzystania z zasobów do produkcji energii i ciepła w mniejszych i rozproszonych źródłach, a także racjonalnej gospodarki surowcami wtórnymi. Tylko tak uda się utrzymać koszty usług komunalnych na akceptowalnym poziomie. Z drugiej strony zobowiązane do redukcji emisji miasta muszą znaleźć nowy model współpracy z dostawcami usług, którzy muszą wprowadzać rozwiązania bardziej zrównoważone. Warto przy tym rozwijać się według określonego z góry planu, bo zmniejsza to ryzyko wydawania ciężkich pieniędzy na niespójne cele.
– Niestety, w przypadku polskich samorządów jest to trudne. Ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta