Ulotki patriotyczne cenne jak sztabki złota
Moja kolekcja | W roku stulecia odzyskania niepodległości niewielkim kosztem można stworzyć zbiór ilustrujący sukcesy odrodzonej Polski Janusz miliszkiewicz
Druki dotyczące historii Polski, w tym związane z sukcesami w latach 1918–1939, mogą być przebojem internetowej aukcji bibliofilskiej antykwariatu Lamus (www.lamus.pl), zaplanowanej na 17 marca. Jak zwykle został wydany katalog. Zawiera 450 pozycji.
180 zł kosztuje broszura z 1928 r. prof. Eugeniusza Felicjana Kwiatkowskiego „Polska gospodarcza w roku 1928". Autor bilansuje polskie dokonania z 10 lat niepodległości. Do broszury dołączono oryginalne fotografie z Powszechnej Krajowej Wystawy w Poznaniu w 1928 r.
To może być ostra licytacja! Eugeniusz F. Kwiatkowski (1888–1977) uznawany jest za ojca polskich sukcesów gospodarczych w dwudziestoleciu międzywojennym. Jego nazwisko kojarzy się np. z budową portu w Gdyni.
Portret Piłsudskiego
W roku stulecia odzyskania niepodległości stosunkowo niedużym kosztem można stworzyć ciekawą kolekcję dotyczącą tamtego okresu. Na przykład z ceną wywoławczą 90 zł na aukcji został wystawiony kalendarz wojenny z 1918 r. „Najlepszy przyjaciel żołnierza". Takie propagandowe druczki miały budować morale walczących. Dziś są absolutną rzadkością. Na wojnie ulegały zniszczeniu, a poza tym były wydawane tanio, na kiepskim papierze.
Ceny wywoławcze są względnie niskie, ponieważ nawet drobiazgi to aukcyjne pewniaki. Wiadomo, że wzbudzą zainteresowanie kolekcjonerów. Trudno spodziewać się, że żakardową tkaninę (23 na 16 cm) z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta