Sprawca naruszenia bywa bezkarny
TERMINY | Szef ma trzy miesiące na wymierzenie pracownikowi kary porządkowej. Nieobecność podwładnego przez ten okres uniemożliwia nałożenie tej sankcji.
Kodeks pracy określa system odpowiedzialności porządkowej pracowników. Daje on możliwość stosowania kar porządkowych. Pracodawca może je stosować wobec etatowców w przypadku:
- nieprzestrzegania ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy,
- nieprzestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych,
- nieprzestrzegania przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
W tym przypadku wolno zastosować karę upomnienia lub nagany.
Z kolei za:
- nieprzestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych,
- opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia,
- stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy
można zastosować również karę pieniężną. Jej wysokość – zarówno za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności – nie może przekroczyć jednodniowego wynagrodzenia pracownika. Łącznie te kary nie mogą przewyższać 1/10 pensji danej osoby, przypadającej do wypłaty po dokonaniu potrąceń, o których mowa w art. 87 § 1 pkt 1–3 k.p. (tj. sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych oraz udzielonych zaliczek pieniężnych).
Wszystkie te kary pracodawca może wymierzyć podwładnym tylko przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta