Plany rewizji programu Czyste Powietrze
Piotr Woźny Zejście na poziom lokalny, poza przyjęciem sensownych regulacji i inicjatyw centralnych, jest kluczem do sukcesu w walce ze smogiem – mówi Anecie Wieczerzak-Krusińskiej podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.
Rz: Problem smogu narasta od lat i jest efektem zaniedbań wszystkich partii. Z drugiej strony rząd PiS, który ponad rok temu rekomendował działania w ramach programu Czyste Powietrze, też go konsekwentnie nie realizuje.
Łatwo dziś mówić, że na 14 punktów programu Czyste Powietrze większości nie udało się zrealizować. Trzeba jednak pamiętać, że poszczególne rekomendacje mają inną wagę. Wśród tych najważniejszych są trzy postulaty: wprowadzenie norm emisyjnych dla kotłów, norm jakości dla paliw stałych i programu osłonowego dla najuboższych.
Ich realizacja też nie wygląda całkiem dobrze. Pierwszy z punktów już zrealizowano, drugi jest na etapie finalizacji prac. W ciągu dwóch tygodni zostanie przyjęty przez rząd i trafi do Sejmu w kształcie będącym wynikiem kompromisu Ministerstwa Energii i resortu środowiska. Trzeci element, czyli pilotażowy program termomodernizacji domów osób najuboższych, pozwoli w sposób dojrzały zbudować program osłonowy. Dla potrzeb realizacji tego pilotażu potrzeba noweli ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów – projekt będzie do końca marca.
Niemniej po roku widzimy konieczność dokonania podsumowania i rewizji niektórych założeń programu walki ze smogiem – pod koniec marca pokażemy nową odsłonę, Czyste Powietrze 2.0.
Co się zmieni?...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta