Podatek niższy o zagraniczne składki
ROZLICZENIA | Polskie przepisy pozwalają odpowiednio odliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, jakie cudzoziemiec pracujący w Polsce wpłacił do rodzimego systemu.
Co do zasady składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne finansowane przez podatnika podlegają odliczeniu do celów podatkowych. Składki społeczne w całości obniżają podstawę opodatkowania, a składka zdrowotna pomniejsza obliczony podatek (w limitowanej wysokości, tj. 7,75 proc. podstawy wymiaru przy całkowitej składce wynoszącej 9 proc.).
W przypadku cudzoziemców te zasady mogą podlegać pewnym ograniczeniom m.in. wtedy, gdy:
1) składki są opłacane do zagranicznego systemu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych,
2) składki opłacają osoby objęte ograniczonym obowiązkiem podatkowym w Polsce (nierezydenci podatkowi).
Do obcego systemu
Art. 26 ust. 1 pkt 2 oraz art. 27b ust. 1 pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 200; dalej: ustawa PIT) umożliwiają odliczenie odpowiednio składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne zapłaconych za granicą, pod warunkiem, że zostaną one opłacone do systemów ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych krajów Unii Europejskiej (UE), Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) lub Szwajcarii. Dodatkowym warunkiem jest to, aby kraj, w którym zapłacono składki, miał zawartą z Polską:
- umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania lub
- inną umowę międzynarodową, która upoważnia polskie organy podatkowe do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta