Gorzów po zielonej stronie
energetyka | Brak smogu to warunek konieczny, by aspirować do miana smart city. Wiedzą o tym doskonale włodarze drugiego pod względem wielkości miasta w Lubuskiem, którzy wdrożyli kompleksowy program poprawy jakości powietrza. Aneta Wieczerzak-Krusińska
Efekty już są widoczne. Gorzów Wielkopolski już jest określany jako zielona stolica województwa lubuskiego. – Nasze działania zmierzają do tego, by mieszkańcom żyło się możliwie najlepiej. Coraz więcej osób przenosi się tu z różnych regionów kraju – mówi Ewa Sadowska, rzeczniczka tamtejszego magistratu.
Spójne działania
Nie byłoby to osiągalne bez wdrożenia projektu „Kawka". W latach 2015–2017 miasto wraz z gorzowską elektrociepłownią zlikwidowało 2861 pieców kaflowych i 78 opalanych węglem instalacji centralnego ogrzewania. Wybudowano za to 9,5 km sieci i zainstalowano 260 nowoczesnych węzłów. Do nowego ciepłociągu przyłączono ok. 260 budynków wielorodzinnych. Wdrożone działania skutkowały znaczącą redukcją emisji pyłów PM2,5 (o ok. 166 ton rocznie) oraz trujących gazów, w tym dwutlenku siarki (ok. 400 t/rok), tlenków azotu (58 t), dwutlenku węgla (ponad 17 tys. t) i rakotwórczego benzo(a)pirenu (o 0,12 t).
Efektem jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta