Prokuratorzy IPN mają nowe przepisy: co zrobią
NOWE PRAWO | Od czwartku 1 marca śledczy zaczną monitorować, czy wpływają zawiadomienia dotyczące naruszenia dobrego imienia Polski. Marek Domagalski
Wszystko wskazuje na to, że nie należy się spodziewać intensywniejszych działań prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej przynajmniej do wydania wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
– Z pewnością w pierwszej kolejności prokuratorzy IPN będą podejmować tzw. czynności sprawdzające. Trudno jednak prorokować, jaki będzie ich efekt i jak prokuratorzy zareagują na toczący się spór o te przepisy – powiedział „Rzeczpospolitej" prokurator Rober Janicki z Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
„Zamrożona" ustawa
Zbigniew Ziobro, prokurator generalny, właśnie publicznie powiedział, że jeśli „zajdzie podejrzenie" popełnienia takiego przestępstwa, to prokuratura rozstrzygnie, czy wszczynać śledztwo. Pewnie także powoła biegłych, którzy rozstrzygną, czy rzeczywiście doszło do zakłamywania historii wbrew oczywistym faktom, a ich ustalenie musi być niezbite. Zanim jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta