Zakaz pracy zarówno za ladą, jak też na zapleczu i w magazynie
Choć nowe prawo dotyczące zakazu pracy w handlu w niedziele i święta zacznie obowiązywać za niespełna 2 tygodnie, wątpliwości z jego stosowaniem jest bez liku. Potwierdza to nawet uchwalona ustawa, wprowadzając aż 32 wyjątki od zakazu, co czyni z nich dogodne narzędzie do obejścia przepisów. Na pytania związane ze stosowaniem nowych regulacji odpowiada adw. Piotr Wojciechowski.
- Pierwszą niehandlową niedzielą w 2018 r. będzie 11 marca. W jakich jednostkach handlowych zakaz pracy w ten dzień będzie obowiązywał?
Zgodnie z art. 5 ustawy z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (DzU poz. 305) w placówkach handlowych zarówno handel, wykonywanie czynności związanych z handlem, jak i powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywanie czynności z nim związanych – są zakazane. W praktyce oznacza to, że w niedzielę 11 marca w większości potocznie rozumianych sklepów nie zrobimy już zakupów. Ale zakaz obejmuje nie tylko sklepy. Zgodnie z wprowadzaną definicją placówki handlowej handlu nie można w te dni uprawiać w obiektach, w których jest prowadzony handel oraz wykonuje się czynności z nim związane. W szczególności chodzi o: sklepy, stoiska, stragany, hurtownie, składy węgla, składy materiałów budowlanych, domy towarowe, wysyłkowe czy biura zbytu.
- To nie tylko wymiana dóbr, ale również czynności związane z handlem. Na czym one polegają?
Przez handel nowa ustawa rozumie proces sprzedaży polegający na wymianie towaru lub wyrobu na środki pieniężne, a przez wykonywanie czynności związanych z handlem – wykonywanie w placówce handlowej czynności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta