Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Luty w Strasburgu

27 marca 2018 | Rzecz o prawie | Marcin Mrowicki

Czy można robić sobie żarty z Grobu Nieznanego Żołnierza?

Ukraińska studentka Anna Sinkova usmażyła jajka na płonącym zniczu kijowskiego Grobu Nieznanego Żołnierza. Następnie zamieściła nagranie w internecie, tłumacząc, że jest przeciw marnowaniu gazu naturalnego dla utrzymywania wiecznego płomienia na tego typu grobach w całej Ukrainie, podczas gdy weterani wojenni pozostają bez wsparcia państwa. Została aresztowana w 2011 r. na trzy miesiące pod zarzutem zbezczeszczenie Grobu. Ostatecznie skazano ją na pozbawienie wolności z zawieszeniem.

Forma ważniejsza niż treść

Trybunał stwierdził naruszenie art. 5 konwencji, bo część aresztu nie miała podstawy w postaci orzeczenia sądowego ani uzasadnienia, nie mogła też dochodzić odszkodowania za bezprawność aresztu. Najistotniejsze było pytanie, czy naruszono wolność słowa (art. 10 konwencji). Trybunał uznał, że skazanie za wyrażenie pogardy dla GNŻ było proporcjonalnym ograniczeniem wolności wyrażania opinii, bo skarżąca mogła skorzystać z mniej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11012

Wydanie: 11012

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament