Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uchwała rady gminy sprzeczna z prawem jest nieważna

27 marca 2018 | Administracja | Anna Puszkarska

Przy podejmowaniu uchwał konieczny jest zarówno odpowiedni tryb postępowania, jak i spełnienie wymogów dotyczących treści uchwały. W przypadku aktów prawa miejscowego obowiązują dodatkowe wymagania dotyczące ogłoszenia.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) uchwały rady gminy zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu jawnym, chyba że ustawa stanowi inaczej. Jak podkreślono w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 marca 2013 r. (sygn. I OSK 1997/12, LEX nr 1285988), dla prawidłowości trybu podejmowania uchwały wszystkie te elementy muszą wystąpić jednocześnie, a jakiekolwiek odstępstwa od tak określonej procedury podejmowania uchwał muszą (obligatoryjnie) mieć podstawę prawną w konkretnym przepisie rangi ustawowej. Odmienne wymagania przewidziano np. w odniesieniu do:

- wyboru przewodniczącego i 1-3 wiceprzewodniczących rady gminy, który następuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym (art. 19 ust. 1 u.s.g.),

- uchwały w sprawie absolutorium, która jest podejmowana bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady (art. 28a ust. 2 u.s.g.), czy

- uchwał dotyczących zobowiązań finansowych, które powinny zapaść bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady (art. 58 ust. 2 u.s.g.).

Obecni radni, większość głosów

Wymagane quorum, czyli liczba radnych, których obecność umożliwia podjęcie uchwały, to zasadniczo połowa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11012

Wydanie: 11012

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament