Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Państwo popsuło, więc niech naprawi

27 marca 2018 | Ekonomia

Łukasz Kozłowski Zmiana reguł gry nie powinna działać wstecz, ale odnosić się wyłącznie do tego, co będzie się działo po wprowadzeniu jej w życie.

Brak pracowników – to ostatnio najczęściej wymieniany problem polskich przedsiębiorców. Czy inne, znane dotąd przeszkody, przestały się liczyć? Skądże! Niejasne prawo i nieprzewidywalna praktyka jego stosowania mają się świetnie i szkodzą, tak jak szkodziły wcześniej. Potwierdza to m.in. wynik najnowszej analizy sytuacji sektora przedsiębiorstw w ramach tzw. szybkiego monitoringu prowadzonego przez NBP.

Diabeł tkwi w interpretacjach

Jak urzędnicy ocenią operację gospodarczą przedsiębiorcy w chwili jej przeprowadzania, a jak np. za pół roku lub rok? Na to pytanie wciąż najlepszą odpowiedzią byłby chyba... rzut monetą. Wciąż niestety nie ma jasności, czy jakaś działalność jest przedmiotem opodatkowania, a jeżeli tak, to na jakich zasadach i z zastosowaniem której stawki. Nie ma znaczenia, że działanie przedsiębiorcy jest całkowicie zbieżne z aktualną linią interpretacyjną organów państwowych. Nie stanowi to zabezpieczenia przed ewentualnymi dotkliwymi konsekwencjami w przyszłości. Interpretacje bowiem ulegają częstym zmianom.

Do najgorszych przypadków należy jednak zaliczyć te, kiedy instytucje państwowe zachęcają podmioty gospodarcze do postępowania w ściśle określony sposób. A potem uznają tę praktykę za... sprzeczną z prawem i stosują sankcje wobec przedsiębiorców, którzy postąpili zgodnie z ich wcześniejszym życzeniem....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 11012

Wydanie: 11012

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament