Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za Szydło byłoby to niemożliwe

27 marca 2018 | Druga strona | Tomasz Pietryga

Mimo przyjętej przez PiS retoryki „ustępstw" na rzecz Brukseli, propozycje zmian w ustawach sądowych nie zmierzają do zawrócenia reform – ani tych, które już obowiązują, ani tych, które wkrótce zaczną. Szczególnie jeśli chodzi o reformę Sądu Najwyższego, która wejdzie w życie 3 kwietnia.

Ustępstwa ograniczą przede wszystkim swobodę ministra sprawiedliwości w odwoływaniu prezesów i wiceprezesów sądów. Po proponowanych zmianach będzie musiał uzyskać pozytywną opinię kolegium sądów, a gdy ta będzie negatywna, to akceptację KRS (większością 2/3 głosów). Na papierze wygląda to nieźle. Tyle tylko, że Zbigniew Ziobro swoje nadzwyczajne uprawnienie już wykorzystał, odwołując blisko 200 prezesów i wiceprezesów, m.in. w sądach w Warszawie i innych dużych miastach. Przepis ten zatem raczej cementuje reformę. W efekcie, jeżeli np. za sześć lat zmieni się układ polityczny, nowemu ministrowi znacznie trudniej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11012

Wydanie: 11012

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament