Hakerzy biorą na cel przedsiębiorców i instytucje
Ransomware, czyli złośliwe oprogramowanie wymuszające okup, to dziś jedno z kluczowych cyberzagrożeń.
michał duszczyk
Poprawia się bezpieczeństwo komputerów w Polsce, choć nie ma powodów do zadowolenia. Z najnowszych badań firmy Check Point wynika, że w Europie najbardziej odporne na cyberzagrożenia były systemy w Liechtensteinie (10,4 punktu w indeksie zagrożeń), na Cyprze (28,9) i w Norwegii (29,3). Polska ulokowała się na 22. pozycji (42,7), awansując o trzy lokaty w rankingu. Dane za luty wskazują, że na przeciwległym biegunie znalazły się Estonia (76,8) oraz Macedonia (76).
Eksperci nie mają wątpliwości, że sytuacja jest trudna. Jak podaje PwC, w poprzednim roku w wyniku cyberataków straty finansowe poniosło aż 44 proc. rodzimych przedsiębiorstw, a 62 proc. odnotowało zakłócenia i przestoje w funkcjonowaniu. Analiza PwC pokazuje jednocześnie, iż jedynie 8 proc. polskich firm jest dojrzałych pod względem bezpieczeństwa cybernetycznego. To duży problem, tym bardziej że rodzaje zagrożeń zmieniają się w zawrotnym tempie. – Cyberprzestępcy wiedzą, że mogą zarabiać na swoim procederze jeszcze więcej, gdyż firmy nie zechcą ryzykować utraty pieniędzy, danych czy reputacji, a takie mogą być konsekwencje strategicznych ataków wymierzonych w najcenniejsze zasoby firmy – komentuje Jon Clay, dyrektor w dziale globalnych zagrożeń w spółce Trend Micro.
Groźba utraty danych
W ostatnim czasie szczególnie nasiliły się tzw. ataki ransomware,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta