Jak mierzyć skuteczność terapii
Powinniśmy przestać traktować ochronę zdrowia jak koszt i zacząć myśleć o niej jak o inwestycji w kapitał ludzki.
Rz: W przypadku niemal każdego rodzaju nowotworu i wielu chorób rzadkich mówimy o wzroście liczby zachorowań. Z czym to jest związane?
Magdalena Lisiecka, dyrektor generalna Janssen Polska: Już za dziesięć lat prawie co trzeci Polak będzie miał 60 lub więcej lat – w tej perspektywie zachorowalność na nowotwory złośliwe wzrośnie o 33 proc. Człowiek zdrowy jest w większym wymiarze obecny na rynku pracy i stanowi mniejsze obciążenie zarówno dla bliskich, jak i dla państwa.
Co zatem z systemem ochrony zdrowia, który musi nadążyć za tymi zmianami?
Jeśli podejdziemy do ochrony zdrowia jak do inwestycji, to logiczne jest, że będziemy chcieli inwestować mądrze. W tej chwili zasadniczo minister zdrowia decyduje o polityce lekowej państwa. Dobrze byłoby, aby do stołu usiadło większe grono, np. minister rodziny, pracy i polityki społecznej, minister finansów. Na problem zdrowia trzeba spojrzeć również w kontekście kosztów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta