Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Organ może załatwić sprawę milcząco

27 marca 2018 | Administracja | Katarzyna Marczuk-Pieńkowska

Postępowanie administracyjne nie zawsze kończy się wydaniem decyzji lub innego aktu. Czasami wystarczający jest upływ określonego czasu. Takie „milczenie" organu nie jest wówczas traktowane jako jego bezczynność, ale fikcja pozytywnego załatwienia sprawy, uwzględniająca w całości żądanie strony.

Choć milczące załatwienie sprawy występowało już w polskim prawie wcześniej i często stosowane jest w praktyce, ustawodawca zdecydował o wprowadzeniu dodatkowych regulacji także w ustawie z 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego (dalej: „KPA"). Nastąpiło to ustawą z 7 kwietnia 2017 roku o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw.

Podstawa w przepisie szczególnym

Rozwiązanie, obowiązujące od 1 czerwca 2017 roku, ma charakter ramowy i nie stanowi automatycznej podstawy do załatwienia sprawy w sposób milczący. Aby to nastąpiło, niezbędne jest istnienie stosownej podstawy w przepisie szczególnym prawa materialnego. Pozostawiono zatem ustawodawcy decyzję, w jakich sprawach znajdzie zastosowanie. Ponadto, jak wskazano w uzasadnieniu do ustawy nowelizującej, instytucja ta ma na celu przyspieszenie, uproszczenie i usprawnienie postępowania, zmniejszające koszty funkcjonowania administracji. Realizacja tych funkcji, przy jednoczesnym uwzględnieniu żądania strony w całości, z pewności pozwala ocenić ten sposób działania organu administracji co do zasady pozytywnie.

Milczące załatwienie sprawy może być jednak wykorzystane jedynie przed organem pierwszej instancji w postępowaniu zwyczajnym. Wykluczone jest zatem sięgnięcie do tej instytucji w postępowaniu odwoławczym, czy też w postępowaniach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 11012

Wydanie: 11012

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament