Jest zamieszanie z numerami PESEL członków zarządu
Zgodnie z nowymi przepisami złożenie rocznych sprawozdań finansowych oraz uchwał w sprawie ich zatwierdzenia i podziału zysku albo pokrycia straty powinno nastąpić za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego w tym celu przez ministra sprawiedliwości.
15 marca br. weszła w życie ustawa z 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw, która – oprócz szeregu innych zmian – zawiera dość niepozorny przepis. Art. 19e ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, bo o nim mowa, stanowi w swoim ust. 1, że sprawozdania finansowe, uchwały je zatwierdzające itp. należy odtąd składać za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Ministerstwa Sprawiedliwości (dotąd zgłoszeń dokonywało się we właściwym sądzie rejestrowym w formie papierowej). To, co istotnie niepozorne w art. 19e ustawy o KRS, to fragment ust. 2, który stanowi, że takiego zgłoszenia dokonuje (opatrując je kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP) „co najmniej jedna osoba fizyczna, której numer PESEL jest ujawniony w Rejestrze [przedsiębiorców], wpisana jako członek organu uprawnionego do reprezentowania, wspólnik uprawniony do reprezentowania spółki osobowej, syndyk albo likwidator".
Przepis ten budzi wiele wątpliwości i prowokuje do zadania szeregu pytań. Odnieśmy się przynajmniej do części z nich. Dla uproszczenia będziemy odwoływać się wyłącznie do członka zarządu, z jednym tylko zastrzeżeniem – o którym będzie mowa pod koniec.
- Co z członkiem zarządu (jeszcze) nieujawnionym w KRS
Wpis w KRS...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta