Używany zamiast nowego?
Polacy częściej korzystają z leasingu nowych samochodów, ale co piąte pochodzi z rynku wtórnego i ma ok. trzy-cztery lata.
według danych CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców), w 2017 roku w leasing wzięto ponad 50 tys. używanych samochodów osobowych. Jeśli auto było kupione w Polsce (niektóre firmy dopuszczają leasing aut sprowadzanych z USA czy kupionych od osób prywatnych), jest sprzedawane przez dilera, komis lub z placu poleasingowego i ma nie więcej niż siedem-osiem lat (można też wybrać starsze auto), można je bez trudu sfinansować za pomocą leasingu. Koszt oraz okres leasingu używanego auta są podobne jak w przypadku auta nowego. Na ogół można zawrzeć umowę na pięć lat, najczęściej jednak podpisywane są krótsze umowy, na dwa-cztery lata.
Pułapka pod maską
– Kupując używany pojazd trzeba dokładnie sprawdzić jego stan techniczny, pochodzenie, historię użytkowania, serwisowania. Leasingodawcy nie sprawdzają stanu technicznego pojazdu, ponieważ ryzyko związane z wadami lub stanem technicznym auta przeniesione jest na korzystającego. Gdy po zakupie samochodu oraz podpisaniu umowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta