Trójmorze ulepszone cyfrowo
Kraje Europy Środkowo-Wschodniej powinny zostać połączone nie tylko gazociągami i drogami, ale także cyfrową autostradą, zapewniającą swobodny przepływ danych na linii północ–południe – pisze prezes Instytutu Kościuszki.
Izabela Albrycht
Nową cyfrową erę charakteryzuje globalne usieciowienie, to znaczy połączenie społeczeństw i gospodarek wynikające m.in. z postępującego rozwoju systemów i sieci teleinformatycznych. Dlatego w wyścigu cyfrowym, który aktualnie dynamicznie transformuje nasz świat, powinniśmy wzmocnić potencjał gospodarczy i cyberbezpieczeństwo regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
Choć geografia jest wciąż czynnikiem decydującym o potencjale ekonomicznym państw, kształcie sojuszy politycznych i przebiegu granic, to wraz z powstaniem cyberprzestrzeni znacząco zmieniły się zasady globalnej gry. Pojawiła się kolejna determinanta strategicznego i ekonomicznego znaczenia krajów, a tym samym przestrzeń dla cyfrowych rzek i wysp danych oraz wspólnych innowacyjnych koncepcji.
Cyberbezpieczeństwo regionu
Zrozumienie i wykorzystanie potencjału oraz zasobów cyberprzestrzeni ukształtuje cyfrową mapę świata w XXI w. Musimy tak zaplanować rozbudowę cyfrowej infrastruktury, aby na tej mapie zagwarantować naszej części świata właściwą pozycję i bezpieczeństwo. Budowanie efektywnej, wielowymiarowej współpracy międzysektorowej i międzynarodowej jest jednym z najważniejszych elementów tego procesu. Dlatego Instytut Kościuszki postuluje stworzenie Inicjatywy Cyfrowego Trójmorza (Digital 3 Seas Initiative – D3S), czyli pogłębionej współpracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta