Francja uwierzyła w kapitalistów
Paryż | Macron prywatyzuje lotniska, monopol loteryjny i dystrybucję gazu. To koniec mitu prezydenta bliskiego lewicy.
Pod młotek idą na razie trzy kluczowe przedsiębiorstwa państwowe. Ale to dopiero początek.
– Na pewno będą kolejne prywatyzację, w tym Air France. Sytuacja, w której państwo jest zarówno regulatorem rynku, jak udziałowcem w ważnych przedsiębiorstwach, prowadzi do konfliktu interesów i niegospodarności. To wstrzymuje poprawę konkurencyjności francuskiej gospodarki – mówi „Rz" Agnès Bénassy-Quéré, która do zeszłego roku była dyrektorem Rady Gospodarczej przy Premierze.
Dziedzictwo De Gaulle'a
Najbardziej znacząca jest decyzja o sprzedaży Engie, giganta energetycznego powstałego z fuzji Gaz de France i Suez. Po drugiej wojnie światowej z inicjatywy generała De Gaulle'a połączono niemal wszystkie prywatne firm zajmujące się produkcją i dystrybucją gazu w jeden państwowy konglomerat.
Od tej pory dystrybutor był uważany za integralną część państwa dobrobytu, które dostarcza wszystkim Francuzom niezależnie od miejsca zamieszkania identycznej jakości drogi, usługi telefoniczne czy właśnie energię. To dlatego jeszcze prezydent Nicolas Sarkozy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta