Faktura wystawiona do paragonu: jak dokumentować zwrot towaru
Zapis w odrębnej ewidencji korekt kasowych powinien być wykazany w dniu potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru, który oddawszy dokument z kasy fiskalnej przy zakupie poprosił o wystawienie faktury.Marcin Szymankiewicz
- W jaki sposób powinien być dokumentowany zwrot towarów z faktury wystawionej do paragonu dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej? Czy wystarczy wpis w ewidencji zwrotów czy należy wystawić fakturę korygującą? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 106b ust. 1 ustawy o VAT podatnik (sprzedawca) nie jest zobowiązany do dokumentowania transakcji fakturą w sytuacji, gdy nabywcą jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej (wyjątkiem jest tu dokonywana na rzecz takiej osoby sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju i sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów). Jednak, zgodnie z art. 106b ust. 3 ustawy o VAT, na żądanie nabywcy towaru lub usługi podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą te transakcje, jeżeli nabywca zgłosi żądanie jej wystawienia w terminie trzech miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.
Sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej powinna być, co zasady, ewidencjonowana na kasie rejestrującej i dokumentowana paragonem fiskalnym.
Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta