Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o leasingu auta
Nie każdy przedsiębiorca może pozwolić sobie na zakup samochodu za gotówkę. Wybierając leasing operacyjny co miesiąc zaksięguje w koszty fakturę dokumentującą ratę. Przy finansowym przychody pomniejszy odpis amortyzacyjny.
Kosztem uzyskania przychodu jest wydatek, który został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła tych przychodów (a więc ma związek z prowadzoną działalnością) i nie został wymieniony w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT. Wydatki dotyczące nabycia samochodu osobowego, który będzie wykorzystywany w firmie, niewątpliwie spełniają definicję kosztu podatkowego. Sposób ujęcia kosztów związanych z leasingiem samochodu osobowego zależy od wybranego rodzaju leasingu.
Rata do odliczenia
Samochód osobowy sfinansowany leasingiem operacyjnym nie stanowi środka trwałego leasingobiorcy. Oznacza to, że przedsiębiorca nie ma prawa do ujęcia pojazdu w ewidencji środków trwałych, a tym samym pojazd nie podlega amortyzacji. W przypadku leasingu operacyjnego to leasingodawca jest właścicielem samochodu, dlatego to firma leasingowa dokonuje odpisów amortyzacyjnych.
Przedsiębiorca opłaca natomiast comiesięczne raty leasingowe oraz tzw. czynsz inicjalny (opłata wstępna), które podlegają ujęciu bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów na podstawie otrzymywanych faktur.
Uwaga! Zgodnie z art. 23 ust. 3b ustawy o PIT, mimo że przedsiębiorca nie wprowadza samochodu sfinansowanego leasingiem operacyjnym do środków trwałych swojej firmy, nie ma obowiązku prowadzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta