Sumienie drukarzy i cukierników
Sprawa o wykroczenie, wydawałoby się prosta, zawędrowała aż przed Sąd Najwyższy. A drukarz z Łodzi zapisał się w historii polskiego prawa.
Sąd Najwyższy oddalił właśnie kasację prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, wnoszącego o uniewinnienie pracownika drukarni Adama J. W 2016 r. łódzki sąd wyrokiem nakazowym skazał go na 200 zł grzywny za bezzasadną odmowę wykonania usługi Fundacji LGBT Business Forum. Był nią druk materiałów według projektu. „Odmawiam wykonania roll up z otrzymanej grafiki. Nie przyczyniamy się do promocji ruchów LGBT naszą pracą" – napisał fundacji.
Podstawą skazania był art. 138 kodeksu wykroczeń. Brzmi: „Kto, zajmując się zawodowo świadczeniem usług, żąda i pobiera za świadczenie zapłatę wyższą od obowiązującej albo umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany, podlega karze grzywny".
Będąc rzemieślnikiem, nie można odmówić druku, bo nie podoba się jego treść, która nie narusza prawa – uznał sąd. Tak samo jak firma hostingowa nie ma prawa odmawiać utrzymywania stron o tematyce religijnej.
Po tym wyroku do sprawy drukarza wkroczył minister Ziobro. Uznał ją za „łamanie wolności sumienia" i w apelacji prokurator wnosił o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta