Nie ma jasnych zasad opodatkowania wirtualnych walut
Gdy nie ma technicznej możliwości ustalenia rzeczywistej podstawy opodatkowania transakcji, to nie ma też jak zmusić podatnika handlującego krypowalutą do rozpoznania przychodu w momencie zamiany jednej na inną.
We wniosku o interpretację podatnik wyjaśnił, że prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem VAT. Jego firma zajmuje się głównie handlem różnymi rodzajami wirtualnej waluty elektronicznej (m.in. Bitcoin, Ethereum) za pośrednictwem internetu. Podatnik zauważył, że obrót kryptowalutą nie jest regulowany przepisami, nie ma też żadnego centralnego organu czy instytucji nadzoru. Kryptowalut nie można traktować na równi ze środkiem płatniczym, bo nie funkcjonują one jako instrument rynku pieniężnego. Nie są również stosowane w rozliczeniach międzynarodowych.
Z wniosku wynikało, że podatnik będzie nabywać kryptowaluty w zamian za walutę tradycyjną, np. dolary czy euro. W następstwie handlu może dochodzić do wymiany jednych jednostek kryptowaluty na inne. Działania te będą wykonywane głównie za pośrednictwem giełd wirtualnych walut zlokalizowanych w różnych krajach położonych w Unii Europejskiej i poza nią. Podatnik tłumaczył, że ze względu na specyfikę takiego obrotu nie ma dostępu do żadnych informacji związanych z identyfikacją drugiej strony tran sakcji. Giełdy zazwyczaj udostępniają uczestnikom konta walutowe, które uczestnik zasila określoną walutą (euro lub dolary), a następnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta