Co powinien wiedzieć redaktor naczelny
Strona prokuratury | Prawo prasowe
Z pojęciem prasy nieodłącznie wiąże się pojęcie redaktora naczelnego. Jego funkcja najczęściej związana jest z odpowiedzialnością karną lub cywilną będącą następstwem publikacji prasowych. Zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 7 prawa prasowego redaktorem naczelnym jest osoba, która posiada uprawnienia do decydowania o całokształcie działalności redakcji. Przypomnieć należy, że redaktorem naczelnym nie musi być dziennikarz, gdyż cytowany przepis posługuje się pojęciem „osoba", a nie – tak jak w przypadku redaktora – „dziennikarz".
Ustawodawca wyraźnie zaakcentował, że redaktorem naczelnym jest osoba, która posiada uprawnienia do kierowania redakcją, a nie faktycznie nią zarządza. Bez wątpienia redaktor naczelny nie ma możliwości sprawowania osobistego jednoosobowego nadzoru nad wszystkimi materiałami prasowymi, zwłaszcza gdy dotyczą one różnych specjalistycznych dziedzin. Posiada jednak uprawnienia do zablokowania każdego materiału prasowego, nakazania podległym dziennikarzom podjęcia określonego tematu czy kreowania linii programowej pisma.
To słaby przepis
Redaktor naczelny z woli ustawodawcy otrzymał jeszcze jedno bardzo ważne uprawnienie związane z istnieniem i zakresem tajemnicy dziennikarskiej. Zgodnie bowiem z normą zakodowaną w art. 16 ust. 3 prawa prasowego powinien on być w niezbędnych granicach poinformowany o sprawach związanych z tajemnicą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta