Miejsce świadczenia usług spedycyjnych
Spedytor zachowuje swoją funkcję, nawet gdy dla niektórych odbiorców wykonuje także przewóz towarów. Transport jest wtedy elementem składowym podstawy opodatkowania usługi spedycji.Marcin Szymankiewicz
Spółka w prowadzonej działalności gospodarczej świadczy na rzecz krajowych i zagranicznych firm m.in. usługi z zakresu spedycji, które obejmują następujące czynności wykonywane na rzecz usługobiorców:
- odbiór towarów przywożonych do Polski z innych krajów bądź przewożonych z innego miejsca w Polsce,
- sprawdzenie dokładnych wymiarów towaru,
- składowanie (magazynowanie) towarów w magazynie spółki,
- przepakowywanie towarów,
- sprawdzenie gotowości towaru do załadunku na środek transportu,
- monitorowanie przebiegu transportu na trasie przemieszczania ładunku,
- przewożenie towarów do odbiorców, w tym do: państw na terenie UE, państw spoza UE, do innych lokalizacji w Polsce,
- sprawdzenie, czy po odbyciu przemieszczania towaru nastąpił rozładunek i czy wszystkie strony mają komplet dokumentacji.
W zależności od indywidualnych ustaleń z kontrahentem, spółka sama organizuje transport towarów, bądź transport organizowany jest przez podmiot trzeci, na podstawie stosunku łączącego go z kontrahentem spółki (w tym przypadku spółki nie łączy z tym podmiotem żadna umowa).
Czy miejsce świadczenia tych usług spedycyjnych powinno być ustalane w każdym przypadku na podstawie art. 28b ustawy VAT, tzn. miejscem ich świadczenia jest miejsce, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta