Bruksela nie odpuszcza w sprawie reformy sądów
Temida | Reforma wymiaru sprawiedliwości w Polsce nie podoba się Komisji Europejskiej. Poprawki do niej wprowadzane to za mało – uważa KE.Agata Łukaszewicz
Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, pojawi się w poniedziałek w Polsce. Będzie rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim o reformie sądownictwa i praworządności. Od tej rozmowy wiele zależy. Jak zapowiedział Timmermans, jeśli do 26 czerwca Warszawa nie osiągnie porozumienia z Komisją Europejską, to procedura z artykułu 7 ruszy dalej. Obie strony zapewniają jednak, że dialog trwa i jest szansa na porozumienie.
Przypominamy więc główne punkty sporne oraz ustępstwa, które wprowadziła Polska do tej pory. Na reformę sądownictwa składają się zmiany w: Trybunale Konstytucyjnym, Krajowej Radzie Sądownictwa, sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym.
Najpierw Trybunał Konstytucyjny
Problem rozpoczął się w 2015 r. podwójnym wyborem pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego przez posłów Sejmu VII i VIII kadencji. Potem doszło jeszcze niedrukowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta