Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska mało ambitna klimatycznie i energetycznie

18 czerwca 2018 | Ekonomia i rynek

klimat | Warszawa nie dość, że nie pomaga w globalnej walce z ociepleniem, to ma problem z realizacją unijnych zapisów o OZE, a UE właśnie podnosi poprzeczkę.Anna Słojewska 
z Brukseli, 

Aneta 
Wieczerzak-Krusińska

 

Z raportu przygotowanego przez koalicję organizacji pozarządowych CAN Europe wynika, że przy obecnie przyjętych celach klimatycznych Europa nie przyłoży się do zrealizowania celu globalnego z Porozumienia Paryskiego, czyli ograniczenia wzrostu temperatury do maksimum 1,5 st. C w porównaniu z czasami przed epoką przemysłową. Tymczasem, jak wynika z analizy przygotowanej przez Panel Klimatyczny ONZ, a ujawnionej przez agencję Reuters, jesteśmy na dobrej drodze do wzrostu sięgającego 2 st. C w 2040 roku. Porozumienie Paryskie było umową ramową, które określało ogólny cel, ale poszczególne kraje sygnatariusze miały to potem wypełnić swoimi instrumentami. Jednak nawet w UE ambicje są zbyt skromne.

CAN Europe zmierzyła proklimatyczne nastawienie państw członkowskich, stosując pięć kryteriów. Po pierwsze, wskaźniki klimatyczne i energetyczne, takie jak np. emisja gazów cieplarnianych na mieszkańca czy udział energii odnawialnej. Po drugie, zaawansowanie na drodze do unijnych celów na 2020 rok dotyczących energii odnawialnej, oszczędności energetycznych i emisji poza ETS. Po trzecie, czy kraj ma własne krajowe cele bardziej ambitne od unijnych. Po czwarte, czy popiera bardziej ambitne cele dotyczące globalnego porozumienia. Po piąte wreszcie, czy popiera bardziej ambitne cele w strategii klimatycznej i energetycznej w ogóle.

Warszawa bez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11079

Wydanie: 11079

Spis treści

Komunikaty

Reklama

Zamów abonament