Jak podnieść jakość życia mieszkańców
trendy | Samorządy powinny zadbać o zrównoważony rozwój sfery społecznej, gospodarczej i środowiska. Doświadczenie polskich miast pokazuje, że to wyzwanie.
Warszawa
Zrównoważony rozwój jest jednym z najważniejszych wyzwań współczesnego świata. Jak przekonywali uczestnicy ubiegłotygodniowej konferencji „Innowacyjna Gmina 2018", stanowi on jeden z trzech priorytetów unijnej strategii Europa 2020. W dokumencie tym państwa członkowskie UE zobowiązały się do realizacji tej koncepcji na wszystkich poziomach zarządzania – krajowym, regionalnym i lokalnym.
– Odpowiedzialność za równoważenie trzech sfer rozwoju: społecznej, gospodarczej oraz środowiskowej spoczywa także na samorządach – podkreśla Monika Kotynia, dyrektor w spółce Arcadis, która zajmuje się m.in. projektowaniem i doradztwem.
Niestety, ze zrównoważonym rozwojem w wymiarze lokalnym nie jest najlepiej. Arcadis od kilku lat prowadzi globalny ranking miast w tym zakresie. Polski lider – Warszawa – znalazła się dopiero w czwartej dziesiątce metropolii. To słaby wynik, tym bardziej, że efektem końcowym prowadzenia zrównoważonej polityki rozwoju w wymiarze lokalnym powinna być trwała poprawa jakości życia lokalnej społeczności. – Widoczna jest coraz większa świadomość mieszkańców w kontekście zagospodarowywania czasu wolnego i spożytkowania ciężko zarobionych pieniędzy na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta