Kłopotliwa rynkowa zdolność kredytowa
Od 1 stycznia br. fiskus zyskał narzędzie uprawniające go do przeprowadzenia szacowania dochodu podatnika, który zdecydował się na zaciągnięcie nadmiernego finansowania.
To narzędzie to art. 15ca ustawy o CIT >patrz ramka. Pomimo odwołania w tym przepisie do art. 11 ustawy o CIT oraz do „rynkowego" charakteru kondycji finansowej podatnika, przepis ten może znaleźć zastosowanie do finansowania dłużnego zaciąganego zarówno od podmiotu powiązanego, jak i od niepowiązanej instytucji finansowej lub przedsiębiorstwa. Główny problem stanowią jednak transakcje zawierane z podmiotem powiązanym.
Jaki był zamiar ustawodawcy
Termin „rynkowa zdolność kredytowa" stał się przedmiotem fali krytyki napływającej zarówno ze strony przedsiębiorców, jak i doradców podatkowych. Wszyscy mierzą się z koniecznością interpretowania zamiarów ustawodawcy, którymi kierował się w trakcie prac nad przepisem, w kontekście pojawiających się niejasności wynikających z analizy brzmienia tego przepisu. Pojawiają się nawet opinie, że z uwagi na użyte w nim sformułowanie, które mówi o nadwyżce kosztów finansowania nad jego wartością, przepis nie będzie miał w ogóle zastosowania. Mówi się o niedoróbkach i błędach w redakcji, prowadzących do braku konsensusu co do zakresu i okoliczności jego stosowania. Tego typu sytuacja, z uwagi na wejście przepisu w życie z mocą od 1 stycznia 2018 r., jest niekorzystna dla podatników, którzy nie są w stanie jasno określić sytuacji, kiedy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta