Podzielona płatność – gdzie są luki i zagrożenia
Już teraz wiadomo, że cześć przepisów o split payment, które wejdą w życie 1 lipca br., wymaga nowelizacji, gdyż ich stosowanie może stanowić zagrożenie dla kontrahentów podatników.
Zapłata w ramach mechanizmu podzielonej płatności będzie mogła być dokonywana jedynie na rachunek rozliczeniowy sprzedawcy, gdyż tylko taka kategoria rachunków będzie powiązana z rachunkiem VAT.
Rachunki powiernicze i zastrzeżone (escrow)
Rachunkiem rozliczeniowym nie jest jednak np. rachunek powierniczy. Wyłączenie spod mechanizmu podzielonej płatności rachunków powierniczych może mieć istotne konsekwencje dla branży budowlanej, gdzie realizacja kontraktów w ramach konsorcjum zazwyczaj odbywa się z zastosowaniem rachunku powierniczego. Wykluczeniu z systemu będzie więc podlegała spora liczba transakcji z tej branży, co nie wydaje się być uzasadnione.
W wyniku nowelizacji zagrożone mogą być natomiast środki zgromadzone na rachunkach zastrzeżonych (escrow). Rachunki te traktowane są jako rachunki rozliczeniowe, a zatem zgodnie z nowymi przepisami jest im automatycznie przyporządkowywany rachunek VAT. Jeżeli podatnik zapłaci z rachunku VAT, a nie będzie na nim wystarczających środków do pokrycia kwoty przelewu, to bank pobierze brakującą kwotę z rachunków rozliczeniowych przyporządkowanych do rachunku VAT. Skoro takim rachunkiem będzie także rachunek zastrzeżony, to nie jest wykluczone, że bank pobierze brakujące środki z tego rachunku, co może spowodować naruszenie obowiązków posiadacza rachunku wobec swoich kontrahentów, dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta