Usługi hotelowe to świadczenie kompleksowe
Możliwość korzystania z kompletu ręczników, łóżeczka dziecięcego i pralni oraz pobytu w hotelu wraz ze zwierzętami nie miałyby racji bytu bez świadczenia głównego, tj. zakwaterowania. W konsekwencji powinny być one opodatkowane na tych samych zasadach co świadczenie główne.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyroku z 8 marca 2018 r. (I SA/Po 27/18, wyrok nieprawomocny).
Spółka jest właścicielem nieruchomości, na których znajdują się domki wypoczynkowe i apartamenty. Spółka prowadzi działalność w zakresie ich wynajmu. Oprócz umożliwienia korzystania z zakwaterowania w obrębie danego obiektu turystycznego, gościom oferowana jest cała gama różnych innych świadczeń, takich jak sprzątanie, możliwość korzystania z kompletu ręczników, łóżeczka dziecięcego, pralni, czy też pobytu ze zwierzętami. Cennik na wszystkie usługi jest umieszczony na stronie internetowej spółki. Klienci, którzy zdecydowali się na pobyt, mogą już w momencie rezerwacji powiększyć ofertę standardową o dodatkowe świadczenia, albo skorzystać z nich podczas trwania pobytu.
Spółka spytała, czy usługa wynajmu obiektu hotelowego obejmuje też świadczenia dodatkowe wybrane przez klienta w momencie rezerwacji i w czasie pobytu. Skutkowałoby to zastosowaniem stawki VAT właściwej dla usług związanych z zakwaterowaniem zarówno w odniesieniu do otrzymanej zaliczki, jak i z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta