Samozatrudnienie czy etat?
Własna działalNość | Skala korzyści jest wyższa na samozatrudnieniu niż na etacie Natalia Skwierawska
Decydując się na samozatrudnienie, stajemy się przedsiębiorcą wykonującym czynności na własny rachunek i własne ryzyko. Zaczynają nas obowiązywać przepisy i obowiązki względem administracji państwowej i od teraz to na nas ciąży obowiązek dopełniania wszelkich formalności urzędowych, takich jak złożenie deklaracji podatkowych, rozliczenie podatków czy zapłata składek do ZUS.
Firmę założyć można w jeden dzień
Aby założyć jednoosobową działalność gospodarczą należy złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Można zrobić to przez internet i cały proces zakończyć w jeden dzień, na końcu stając się przedsiębiorcą. Na etapie składania wniosku należy podać kod PKD określający typ prowadzonej działalności.
W momencie rejestracji, właściciel firmy uzyskuje wpis REGON do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej prowadzonego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
We właściwym dla miejsca zamieszkania urzędzie skarbowym przedsiębiorca dokonuje także zgłoszenia NIP oraz wyboru formy opodatkowania, od którego będzie zależeć księgowość jego firmy. Wybiera spośród trzech opcji: podatek liniowy, skala podatkowa albo ryczałt ewidencjonowany.
Samozatrudniony przy rejestracji działalności gospodarczej może również podjąć decyzję o zostaniu czynnym vatowcem. Podatnik VAT jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta