Portret buduje prestiż modela
Moja Kolekcja | Za 20 tys. zł możemy pozować malarzowi lub rzeźbiarzowi Janusz Miliszkiewicz
W Muzeum Okręgowym w Sandomierzu (www.zamek-sandomierz.pl) do 2 września potrwa wystawa rzeźb Mieczysława Weltera (ur. 1928). Artysta uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy portrecistów. Oglądając wystawę, zastanawiamy się: za ile, u kogo i jak pozować?
Welter to klasyk. Zasłynął m.in. portretem krytyka muzycznego Jerzego Waldorffa. Często cytowana jest wypowiedź artysty: – W Wiedniu rzeźbiłem trzydziestoparoletniego finansistę. Kiedy został szefem banku, zamówił portret, żeby ustawić go w gabinecie jako dowód przynależności do elity zawodowej. Tam w pewnych środowiskach zwyczaj ten kultywowany jest od pokoleń. W bogatych sferach na Zachodzie portret to od stuleci ważny element stylu życia.
Wizerunek na zamówienie
U kogo zamówić portret? Edward Dwurnik z własnej inicjatywy portretuje gwiazdy, np. dziennikarkę Monikę Olejnik lub pisarkę Dorotę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta