Bez nadgodzin i nocek
CZAS PRACY | Naruszenie przepisów o zatrudnianiu młodocianych to wykroczenie zagrożone grzywną od 1000 do 30 000 zł. Barbara Klimczyk
Z uwagi na szczególną ochronę zdrowia pracowników młodocianych ustawodawca przewidział w k.p. wiele ograniczeń, jakim podlega pracodawca zatrudniający takie osoby. Wiele z nich dotyczy czasu pracy.
Dwa zakazy
Ochrona zdrowia młodocianych obejmuje m.in. zakaz wykonywania przez nich pracy w porze nocnej oraz w godzinach nadliczbowych, bez względu na rodzaj zawartej umowy (tzn. umowy w celu przygotowania zawodowego oraz w związku z pracami lekkimi – art. 203 k.p.). Nawet zgoda pracownika młodocianego nie pozwala odstąpić od tych zakazów. Tygodniowe normy czasu pracy obowiązujące młodocianych zatrudnionych przy wykonywaniu prac lekkich mają bowiem charakter sztywny i nie mogą być modyfikowane.
Gdyby jednak zdarzyła się sytuacja, w której młodociany pracował w godzinach nadliczbowych, przysługuje mu za to nie tylko wynagrodzenie, ale również dodatek liczony tak, jak dla pracowników pełnoletnich, lub dodatkowy czas wolny od pracy.
Podobnie jak przy zatrudnianiu młodocianych w celu przygotowania zawodowego, również przy lekkich pracach wykluczone jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta