Wynagrodzenie nie zawsze symboliczne
POBORY | Minimalna wysokość pensji młodocianego zależy od umowy, na jaką został zatrudniony. Katarzyna Magnuska
Różne rodzaje umów o pracę, jakie można zawierać z młodocianymi, a także wynikające z nich odrębne cele, którym służy zawieranie poszczególnych typów tych umów, przekłada się na ustawowe zasady kształtowania ich wynagrodzenia za pracę.
Podstawowym celem zawierania umów o pracę w celu przygotowania zawodowego jest zdobycie przez młodocianego wykształcenia i doświadczenia praktycznego koniecznego do wykonywania zawodu w przyszłości. Priorytetem jest więc nauka młodocianego, a nie zarobek. Z tego wynikają szczególne zasady wynagradzania tych osób.
Czerwony pasek popłaca
Rozporządzenie RM w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania określa minimalną pensję należną młodocianym za ich pracę. Zarówno w przypadku przygotowania zawodowego realizowanego w formie nauki zawodu, jak i przyuczenia do określonej pracy, stawka pensji młodocianego jest obliczana jako procent ogłoszonego w Monitorze Polskim przez prezesa GUS przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, obowiązującego od pierwszego dnia następnego miesiąca po takim ogłoszeniu.
W okresie nauki zawodu wynagrodzenie wynosi 4 proc. w pierwszym roku nauki oraz odpowiednio 5 proc. i 6...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta