Szpiedzy, którzy oddali Chiny komunistom
Państwo Środka | Mao odniósł zwycięstwo w chińskiej wojnie domowej w dużej mierze dzięki temu, że posiadał wielu szpiegów w dowództwie wojsk Czang Kaj-szeka.
Dniem, w którym Czang Kaj-szek i jego partia Kuomintang przegrali z komunistami walkę o Chiny, był 17 marca 1946 r. Tego dnia zginął Dai Li, szef tajnych służb Republiki Chińskiej, weteran tajnego frontu, człowiek, którego komuniści bali się najbardziej. Ten łowca maoistów został zabity w zaaranżowanej katastrofie lotniczej. Gdy leciał z Qingdao do swojej dziewczyny w Szanghaju, pilot samolotu celowo skierował maszynę ku ziemi. Jak piszą francuscy znawcy historii tajnych służb Roger Faligot i Remi Kauffer: „Pilot został przekupiony przez agentów Tewu (komunistycznych służb specjalnych – przyp. red.). Zdecydował się poświęcić własne życie dla rodziny, którą zgodnie ze starym chińskim zwyczajem agenci komunistyczni przy-rzekli otoczyć opieką po jego i Dai Li śmierci. Zanurkował prosto w ziemię i samolot się roztrzaskał".
Wojna umysłów
Dai Li swoją rozgrywkę przeciwko komunistom rozpoczął w połowie lat 20., gdy studiował na Akademii Wojskowej Whampoa, kuźni kadr wojskowych zarówno dla Kuomintangu, jak i dla Komunistycznej Partii Chin. Był to czas, w którym oba stronnictwa współpracowały ze sobą, a jednocześnie starały się umieścić u „sojusznika" jak najwięcej swoich agentów. Komisarzem politycznym akademii był Zhou Enlai, jeden...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta