Emisja obligacji w kosztach firmy
Spółka może rozliczyć w rachunku podatkowym zarówno wydatki związane z emisją obligacji, jak i odsetki wypłacane obligatariuszowi.
Emisja obligacji jest obecnie coraz popularniejszym sposobem pozwalającym przedsiębiorstwom uzyskać środki na realizację planowanych inwestycji. Pozyskanie kapitału obcego poprzez emisję obligacji stanowi doskonałą alternatywę dla kredytów bankowych. W przypadku bowiem emisji obligacji, to emitent ustala ich oprocentowanie. Pozyskanie środków na skutek emisji obligacji może także okazać się znacznie prostsze i szybsze niż w przypadku zaciągania kredytu bankowego. Trzeba jednak pamiętać, że przedsiębiorca (emitent obligacji) - poza odsetkami wypłacanymi obligatariuszowi – musi się liczyć także z innymi kosztami, związanymi bezpośrednio z emisją obligacji, takimi jak koszty doradcy prawnego, doradcy finansowego, agencji ratingowych, koszty marketingowe oraz inne koszty związane z przygotowaniem transakcji emisji obligacji. Co do zasady, koszty te będą mogły jednak zostać zaliczone przez przedsiębiorcę do kosztów uzyskania przychodów.
Negatywny katalog
W ustawie o CIT kwestie kosztów uzyskania przychodów należy zostały uregulowane w art. 15 ust. 1. Zgodnie z tym przepisem, do kosztów uzyskania przychodów należą wszystkie wydatki poniesione w celu uzyskania przychodów ze źródła przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródeł. Jako kosztów podatkowych nie uznaje się jednak tych wydatków,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta