Unia pozwala na brak przywileju u cudzoziemca
Osoba, która wynajmuje nieruchomości w Polsce, ale mieszka za granicą i stamtąd nimi zarządza, nie ma zwolnienia z VAT, które zależy od limitu sprzedaży.
Otwarte granice oraz swoboda przepływu kapitału i ludzi spowodowały, że także inwestycje już nie uznają granic. Okazuje się jednak, że za tą swobodą nie idą wszystkie przywileje podatkowe. Potwierdza to piątkowy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wynika z niego, że obcokrajowcy i rzesze rodaków, którzy na stałe wyjechali z kraju, ale mają tu nieruchomości na wynajem, nie unikną rozliczania VAT.
Dla kogo preferencja
Konkretnie chodzi o prawo do tzw. zwolnienia podmiotowego w Polsce, które pozwala nie rozliczać podatku do momentu, gdy wartość sprzedaży nie przekroczy określonego pułapu. Z wnioskiem o interpretację wystąpiła właścicielka trzykondygnacyjnego budynku w Warszawie. Od 2001 r. wynajmuje mieszkania w nim położone przedsiębiorcom. Jest również właścicielką dwóch innych mieszkań, które wynajmuje od 2008 r. i 2011 r. zwykłym lokatorom.
Dalej tłumaczyła, że na stałe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta