Spółka i jej oddział to ten sam podatnik
Spółka z siedzibą w państwie członkowskim oraz posiadany przez nią w innym państwie oddział nie stanowią dwóch odrębnych podmiotów prawnych, tylko z tego powodu, że każdy z nich ma inny numer identyfikacji podatkowej.
Tak wynika z wyroku TSUE z 7 sierpnia 2018 r. w sprawie TGE Gas Engineering GmbH – Sucursal em Portugal (C-16/17).
Stan faktyczny
Spółka prawa niemieckiego, jako niebędący rezydentem podmiot bez stałego zakładu, uzyskała w Portugalii numer identyfikacji podatkowej, gdyż miała przeprowadzić jednorazową transakcję polegającą na nabyciu udziałów. Następnie oddział spółki prawa niemieckiego został zarejestrowany w Portugalii i został mu nadany odrębny numer identyfikacji podatkowej jako stałemu zakładowi tej spółki. Spółka prawa niemieckiego, korzystając z pierwszego z numerów identyfikacji podatkowej, zawarła z innym przedsiębiorstwem umowę założycielską zgrupowania interesów gospodarczych (ZIG) celem wykonania umowy na roboty budowlane w Portugalii. Zgodnie z przepisami dotyczącymi podatku dochodowego, zyski lub straty osiągnięte w trakcie danego roku obrachunkowego ZIG powinien refakturować na strony, które go utworzyły, w proporcjach uzgodnionych w umowie założycielskiej. Następnie oddział spółki niemieckiej, używając własnego numeru identyfikacji podatkowej, zawarł z ZIG umowę podwykonawstwa, która przewidywała świadczenia wzajemne pomiędzy tym oddziałem a ZIG oraz to, że ZIG będzie refakturował poniesione przez niego koszty w uzgodnionych proporcjach. W celu rozliczenia tych kosztów oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta