Nowe przepisy ułatwią prowadzenie przedsięwzięć PPP
Tomasz Srokosz | Nowelizacja ustawy ma zrównoważyć tryby realizacji inwestycji w ramach prawa zamówień publicznych i partnerstwa publiczno-prywatnego – mówi partner KSP Legal & Tax Advice.
ZR: Nowelizacja ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz niektórych innych ustaw wchodzi w życie 19 września. Jaki jest cel tych zmian?
Tomasz Srokosz: Zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy o PPP powstały na bazie dotychczasowych doświadczeń z niemal dekady obowiązywania tych przepisów, przy czym jedną z głównych tez, którą podkreślono w uzasadnieniu rządowego projektu, jest nieefektywność dotychczasowej procedury. Nieskuteczność postępowań zaważyła na stosunkowo niewielkiej popularności PPP względem prawa zamówień publicznych (PZP). Nowelizacja ma na celu zrównoważenie trybów realizacji inwestycji i ma poprawić także otoczenie prawne PPP. Zgodnie z jej założeniami przedsiębiorcy zainteresowani projektami powinni odpowiednio wcześniej ocenić ich opłacalność oraz zasadność udziału w postępowaniu, eliminując czasochłonne i kosztowne działania, często o charakterze „testowym".
Czy nowe zapisy rozwiewają wątpliwości podmiotów publicznych co do odpowiedniego trybu wyboru partnera prywatnego?
Ustawodawca uznał, że w zależności od zamierzonego celu podmiot publiczny może wykorzystać różne formy powierzenia zadań. Jeżeli jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta