Wyzwania narastają
Andrzej Halesiak W niezbyt sprzyjających lokalnych i globalnych uwarunkowaniach będziemy musieli dokonać zmiany modelu gospodarczego. Transformacja powinna obejmować zarówno sferę publiczną, jak i sektor prywatny.
Minęło dziesięć lat od upadku banku inwestycyjnego Lehman Brothers. Wydarzenie to powszechnie uznawane jest za symboliczną datę wybuchu światowego kryzysu, który wciąż jeszcze odciska swoje piętno.
Na tle innych gospodarek Polska bardzo dobrze poradziła sobie w trudnych, postkryzysowych uwarunkowaniach, ale utrzymanie pozytywnych trendów nie jest pewne. Wymaga właściwych działań w kontekście zewnętrznych i wewnętrznych wyzwań.
W postkryzysowym otoczeniu
Polska dobrze poradziła sobie z następstwami globalnego kryzysu. Nie tylko jako jedyny kraj w Europie uniknęła w 2009 r. recesji, ale odnotowała solidny wzrost w całym 10-letnim okresie po upadku Lehman Brothers.
W efekcie pod względem wielkości PKB na mieszkańca (z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej) odnotowaliśmy globalnie awans z 57. pozycji w 2008 r. na 48. w 2017. Obecny poziom zamożności plasuje nas w stosunkowo bogatej części świata – aż 85 proc. jego populacji mieszka w krajach, gdzie przeciętny dochód na mieszkańca jest niższy niż w Polsce.
Odnotowany wzrost PKB przekładał się na szersze miary dobrobytu i jakości życia. Towarzyszyła mu także poprawa pozycji Polski w rankingach konkurencyjności. W przypadku większości globalnych zestawień...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta