100 książek na stulecie
Prezentujemy kolejne trzy książki z nowego kanonu literackiego stworzonego specjalnie na stulecie niepodległości Polski w akcji Instytutu Książki i radiowej Trójki.
W tym tygodniu przybliżamy trzy, nieco już dzisiaj zapomniane, powieści, w dużej mierze autobiograficzne, opowiadające o życiu na Kresach dawnej Rzeczypospolitej. Opisują one schyłkową epokę kresowych społeczności, zmiecionych z powierzchni ziemi przez kolejne wojny, przesunięcia granic, rewolucję bolszewicką, nacjonalizm ukraiński i Holokaust.
„Pożoga" (1922) Zofia Kossak-Szczucka
Debiut pisarki, która znana jest przede wszystkim jako autorka kilkunastu powieści historycznych, to zarazem książka autobiograficzna. W roku 1922 Kossak-Szczucka spisała swoje wspomnienia z Wołynia, gdzie spędziła okres I wojny światowej i rewolucji październikowej. Ukraińskie stepy były wtedy scenerią walk, rzezi, pogromów i przemarszów kolejnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta