Służba cywilna: albo mandat albo kariera w administracji
Prawa i obowiązki | Ani kandydowanie w wyborach ani uczestniczenie w pracach komisji wyborczych nie jest dla członków korpusu zabronione. Odpowiedzialność dyscyplinarna grozi im jednak za manifestowanie swoich poglądów politycznych. Małgorzata Jankowska
Członkowie służby cywilnej muszą w swoim działaniu charakteryzować się profesjonalizmem, rzetelnością, bezstronnością i apolitycznością. Tak wynika z celu i zadań, jakie stawia przed całą służbą cywilną powołująca ją do życia ustawa. Chodzi tu o ustawę z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (dalej usc). Aby je zrealizować, ustawa ta nakłada na osoby zatrudnione w tej służbie szczegółowe obowiązki, będące w istocie określonymi nakazami (dodatkowe powinności) lub zakazami (ograniczenia w korzystaniu z praw i wolności).
Apolityczność i bezstronność
Obowiązek bycia apolitycznym wynika z kilku zakazów, z których jak się wydaje najważniejszym jest zakaz manifestowania swoich poglądów politycznych a w przypadku urzędników tej służby oraz osób piastujących wyższe stanowiska w tej służbie także zakaz tworzenia partii politycznych oraz uczestniczenia w nich.
Obowiązek zachowania neutralności politycznej wynika natomiast przede wszystkim z art. 153 ust.1 Konstytucji. W myśl tego przepisu korpus służby cywilnej działa w urzędach administracji rządowej w celu zapewnienia zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwa. Rozwinięcie cytowanej zasady konstytucyjnej stanowią zaś przepisy ustawy o służbie cywilnej oraz zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z 6 października 2011 r. w sprawie wytycznych w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta