Polski przemysł traci parę
Gospodarka | Rozwój przemysłu przetwórczego we wrześniu nieomal się zatrzymał. Przyczyną spowolnienia jest coraz słabszy popyt z zachodniej Europy. Grzegorz Siemionczyk
Sektor przemysłowy tracił impet trzeci miesiąc z rzędu. W efekcie we wrześniu rozwijał się najwolniej od niemal dwóch lat. Do takich wniosków prowadzi poniedziałkowy odczyt wskaźnika PMI, który jest barometrem koniunktury bazującym na ankiecie przeprowadzanej wśród menedżerów logistyki około 200 firm. W minionym miesiącu wskaźnik ten spadł do 50,5 pkt z 51,4 pkt w sierpniu.
Spowolnienie nadciąga z Zachodu
Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści przeciętnie oczekiwali minimalnego odbicia PMI do 51,8 pkt, a najwięksi pesymiści spodziewali się odczytu 50,7 pkt. Dużym zaskoczeniem były bowiem już dwa jego poprzednie spadki.
Każdy odczyt PMI powyżej 50 pkt oznacza, że przemysł rozwija się w ujęciu miesiąc do miesiąca. Dystans od tej granicy jest zaś miarą tempa tego rozwoju. We wrześniu polski sektor przemysłowy rozwijał się najwolniej od października 2016 r.
Ankietowani przez firmę IHS Markit menedżerowie odpowiadają m.in. na pytania o to, jak zmieniły się w ich firmach w porównaniu z poprzednim miesiącem: produkcja, wartość zamówień, zatrudnienie, zaległości produkcyjne itp.
We wrześniu polskie firmy przemysłowe zgłosiły pierwszy od niemal dwóch...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta